Ismail Makolli

makollzz@hotmail.com
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lexo Letra Dashurie

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 164
Registration date : 17/02/2007

MesazhTitulli: Lexo Letra Dashurie   Wed Feb 21, 2007 8:30 am

Mos ik nga e Vėrteta
Vetės i shton dhimbje tė kota
dėshir pėr njė tė pamundur fantazie
shoqėria nuk tė mjaftoi, e irrituar tė dukej bota
qėndroje nė ndejkje tė njė mėshumtėsie
Iluzioni tė dhuroi humbjen
nė aterimin e vonshėm tė sė vėrtetės
Mos ndalo vazhdo rrugėn e fatit
unė kėmbėt kam ngulur nė vendin qė jam e duhur
kėpucėt taket i thyen pėr t'mos vazhduar
nė pritje tė njė dite pėr tu liruar
Mos ik nga e vėrteta, shih kjartėsin
rrugėn e ke pa pengesė, vetėn e ndalon
errėsira ėsht nisur tė len pas vobektėsin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qė kėrkon
Njė ditė do tė agoj pėr ty, e kaluara mbetet vetėm kujtim
njė harresė qė ishte, ringjalljen e flakė e bėn tym
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Tradhėtia nuk egziston nga soti

Egziston qė moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai qė tradhėton
Duhet bukur tė mendon
Se zemrėn tjetrit ja helmon
E shpirtin ja dėmton

Si nė luftė e dashuri
Emrin e ka tradhėti
Nuk pyet rini as pleqėri
As besė e dashuri

Ajo nė cdo anė na ndjek
Ėndėrat na i djeg
Planet tona i shkatėrron
E viktima kėrkon

Tė tradhtosh ėshtė tė mallkosh
Tjetrit zemrėn tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradhėtua ėshtė dėnim
Ėshtė humbje e jo fitim
Se zoti kurrė sta harron
Nė fund shpirtin ta farkon

Harroni atė shprehi
JU pleq e tė ri
Se nėqoftėse gjatė doni tė udhėtoni
Harroni tė tradhtoni

Do te fleni shumė rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse mbaheni pėr fjale
_________________
Per qdo Problem Contakt MSN: Arrow makollzz@hotmail.com

a bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
I FLAKA TE GJITHA TEJ

Dikur e mbaja ne krahet e mij
Ajo thoshte se do rrinte perhere
Por une isha i pashpirt
U solla si idiot
I flaka te gjitha tej.

Dikur male mbajane pellembe te dores
dhe lumenj rridhnin aty ēdo dite
Duhet te kem qene cmendur,
Kurre s'dita ēfare kisha
Derisa i flaka te gjitha tej.

Dashuria eshte ēdo gje, boten sjell verdalle
Dashurine dhe vetem ate dot se mohon
Se ēfare mendon per te,kjo rendesi ska
Pa te askush dot nuk ben
Keshillohuni me nje qe e provoi..

Pra nese gjen dike qe fal dashuri
Fute ne zemer, mos e ler te ike
se nje gje dua t'ju them
Me siguri lendime sjell
Po i flake te gjitha tej


Mos u Beso Vajzave!

Mos u beso vajzave
te gjitha jane njesoj
ti mbledhesh me miliona
s'mundem nje ta dalloj

ajo qe mendoja
se eshte e dalluar
per mua doli e eger
dhe nje dreqk e mallkuar


mos u beso vajzave
se kurr sjane reale
kur kete ti e mendon per ta
ata te dalin tradhetare

mos u beso vajzave
se jane shum gjeloze
qdohere kur te genjejne
behen se jane nervoze

vajzave te sotit
aspak sduhet besuar
sepse zemren time
rende e kan lenduar


ndoshta jo te gjitha
por nje genjeshtare
nje vajze e pandenja
nje zemer tradhetare

per kete arsye e them
se gjitha jane njesoj
ende nuk kam takuar nje
qe dashurine e meritoj

mos u beso vajzave
se ato te bejne tradheti
edhe dreqin e zi
ata e kan futur ne kuti

mos u beso vajzave
se e lendon veten
mashtrohesh me shpresa
dhe e shkatrron jeten


mos u beso vajzave
gjitha jane njesoj
aktrojne se te dojne
e vetem tradhetojne

nuk po flas pse dua
dhe u them se me vjen keq
por keshtu ma beri nje vajze
qe e meritoi ti them dreq
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Besen po ta jap
fjalen nuk e luj
po ta jap per jet
e jo per nje muj

I lutem perėrendisė
dy lule mos me i tha
i lutem zotit
neve dyve mos tna ndan.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.

Ne gjum kur rash
ne enderr te pash
ne kembe u ngrita
emrin tend e bertita.

Diku te lumi
ishin dy zemra
njera ish e jotja
dhe tjetra e jemja.

Gjithnje te kujtoj
kurr ste harroj
nga zemra ime kurr
nuk mundem te largoj.

Ne nje pyll te dendur
qdo gje ne qetsi
dy zemra te arta
lidhin nje Dashuri.

Nuk jom poete
qe shkruj poezi
por jom ajo vajza
qe te du ty.

Ishte dite e diell
askush nuk punon
vetem zemra ime
per ty po mendon.

E kom nje lule
emrin nuk ja di
por me duket qe quhet
MOS ME HARRU TI

Me laps poe shkruaj,
me goje po te tregoj,
askund per pos teje,
nuk e dashuroj

Mollen kur e ha,
e ha me shije,
kur te kujtoj i dashur,
gjymsen ta la tyje!

Mos me sjell lule
qe te'ju marr ere po
sjellma foton tende qe
ta mbaj per here.

Larg meje je ne zemer te kom
prej zemres time smundesh me dal
thikat i pranoj plumbat i duroj
por ndarjen prej teje as qe e mendoj

U ula pran zjarrit
tuj tha disa krane
ne flaken e zjarrit
pash fytyren tande.

Pa ty bota e humb kuptimin
Pa ty dielli e humb shkelqimin
Pa ty edhe friksohem
JoJo pa ty nuk jetohet.

Nuk te dua me hile
as me politik
te du me gjith
zemer dhe shpirt.

Dite e nate sa her
oren ta shiqoj per
ty i dashur gjith
mon mendojjjjjj.

Te dua shume
me the me goj
kur do ta kuptosh
se dashuria nuk eshte loje.

Ter diten punoj
ter naten mendoj
por zemren nga ti
kurr smund ta largoj.

Sa me merr malli
kur gjindem larg teje
jeta me merzitet
kur sje pran meje.

Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.

Kur jom ne mendime
te kom pran zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj.

Te them sa shume te dua
me thu se edhe ti me don
e mallkuar qofte largsija
qe zemrat na shkatrron.

Ne kete nate te qet
pran dritares qendroj
shiqoj yjet larte
dhe per ty mendoj.

Qka don me te then
Qka don me te shkru
Qka don me teper
se fjalen TE DU.

Mos rri shumė nė mendime , se ty takam
fal jetėn time , tė kam than mos qaj me
lot , se ty "TĖ DUA" mė sė shumti nė botė

Pa ty smundem tė rri,
pa ty zemra mė bėhet hi,
pa ty varri nuk mė pranon,
pa ty jeta nuk mė mjafton.

Me e nxet se flaka
me e shtrejt se lirija
ne shpirtim tim per
ty qendron dashurija

Mos i besoni djemve
qe te thirr oj zemer
por besoj ati
qe te thirr ne emer
---------------------
Gjith qka me than per
ty me than se sje per
mua por un nuk ta
ktheva shpinen por te
thash se te dua
---------------------
Mos i beso djemve qe
veshin leviska sidomos
atyve qe jan jan
avanturista
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mali.frbb.net
 
Lexo Letra Dashurie
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ismail Makolli :: Dashuria :: Dashuria-
Kėrce tek: