Ismail Makolli

makollzz@hotmail.com
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gjuha HTML (Per Fillestar)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 164
Registration date : 17/02/2007

MesazhTitulli: Gjuha HTML (Per Fillestar)   Wed Feb 21, 2007 10:22 am

HTML (HyperText Markup Language)
Gjuha HTML ėshtė njė kodė qė mėsohet shumė lehtė. Kjo gjuhė ėshtė thiesht njė "kodė me shenja, sinjale" (nė formatin ASCII), qė mbanė instruksione nė shenjat tė quajtura (tags) tė pėrcaktuara brenda kėtyre krrabzave <....>. Kėto instruksione janė tė interpretuara nė navigatorė tė ndryshėm dhe shfaqen nė ekranin e juaj.

Shenjat pėr rregullimin e tekstit.
Kėtu do t'i gjeni disa shenja tė cilat pėrdoren shpesh pėr programim nė gjuhėn HTML.
Te shenjat nė vend tė tri pikave duhet ta shkruani tekstin pėr tė cilin dėshironi ndryshim.

Kodi:
Shenjat / Tags Pėrshkrimi

<html>...</html> Definicion dokumentin nė HTML, ky tag duhet tė shkruhet nė ēdo fillim dhe pėrfundim tė dokumentit

<title>...</title> Titulli i dokumentit

<head>...</head> Koka e dokumentit

<body>...</body> Trupi i dokumentit

<body bgcolor="XXXXXX"gt; Ngjyra e faqes tė dokumentit ku XXXXXX ėshtė nė hekzadecimal

<B>...</B> Texti mė i trashė

<em>...</em> Tekst nė italikė

<u>...</u> Tekst i nėnvizuar

<font>...</font> Ndryshon llojin e shrimit

<font>...</font> Madhėsia e shkronjave ku X ėshtė njė vlerė prej 1 deri nė 7

<font color="#XXXXXX">...</font> Tekst me ngjyra ku XXXXXX ėshtė nė vlerė hekzadecimale

<big>...</big> Teksti me shkronja mė tė mėdha

<small>...</small> Teksti me shkronja mė tė vogla

<center>...</center> Centron ēdo element qė ėshtė nė kėtė tag

<code>...</code> Teksti nė formatin "kodė"

<br>...</br> Paragraf

<p>...</p> Paragraf me hapsirė

<p>...</p> Paragraf i centrum

<p>...</p> Paragraf i radhitur majtas

<p>...</p> Paragraf i radhitur diathtas

<blockquote>...</blockquote> Paragraf i rikthym

<basefont>...</basefont> Llojin e shronjave

<cite>...</cite> Tekst i pjerrur

<marquee>...</marquee> Tekst qė defilon
_________________
>> U knaqa ne: Lebesh-Mp3.Com << - >> Knaquni edhe Ju <<


Per qdo Problem Contakt MSN Arrow makollzz@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mali.frbb.net
 
Gjuha HTML (Per Fillestar)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ismail Makolli :: Internet & Informatik :: Internet & Informatik-
Kėrce tek: