Ismail Makolli

makollzz@hotmail.com
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lamtumirė Floppy Disk!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 164
Registration date : 17/02/2007

MesazhTitulli: Lamtumirė Floppy Disk!   Sun Feb 25, 2007 5:13 am

IBM-ja, nė krye me Alen Shugart, qė nė vitin 1971 e kishte konstruktuar Floppy Diskun e parė, "mikun" mė tė vjetėr tė kompjuterave personalė.

Kapaciteti i kufizuar prej 1,44 MB ėshtė fajtori kryesor qė njėri ndėr bartėsit e parė tė dosjeve nga njė vend nė tjetrin, dhe qė miliona njerėzve u ka mundėsuar tė ruajnė tė dhėnat e tyre, tani tė kalojė nė histori. Kompania angleze, e cila mirret me shitjen e hardverit kompjuerik "PC world", ka njoftuar se nuk do tė shesin mė nė marketin e tyre Floppy disqe. "Floppy Disk ėshtė vjetruar dhe, thjesht nuk ėshtė nė gjendje tė garojė me aparatet e reja," tha Brajan Magrat, drejtori komercial i "PC World". Kėrkesa e floppy disqeve kohėt e fundit ka rėnė shumė. Sot, njė numėr shumė i vogėl i kompjuterave shiten me floppy drive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mali.frbb.net
 
Lamtumirė Floppy Disk!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ismail Makolli :: Programe / Applications :: Programe / Applications-
Kėrce tek: