Ismail Makolli

makollzz@hotmail.com
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mėsimi i HTML-sė me shembuj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 164
Registration date : 17/02/2007

MesazhTitulli: Mėsimi i HTML-sė me shembuj   Thu Feb 22, 2007 2:42 pm

Ē'ėshtė HTML dhe konceptet bazė tė saj HTML

Hyper Text Mark-up Language; ky ėshtė emri i vendosur gjuhės, e cila pėrdoret pėr krijimin e dokumenteve Web, nė mėnyrė tė tillė qe Web Browsers(Netscape, Internet Explorer, etj.) tė dinė si ta shfaqin ate.
HTML ėshtė njė gjuhė e thjeshtė me etiketa(tags) dhe rregulla te thjeshta, jo nje gjuhė e mirefillte programimi.
Njihen keto versione: HTML 1.0, 2.0, 3.0, 3.2, 4.0,....
Perfundim: HTML file(dokument) = Web Page

HTTP (Hyper Tekst Transport Protocol) Protokoll i cili pėrcakton mėnyrėn e komunikimit midis WWW klientit dhe serverit.

Web Browser
Njė software qė lejon pėrdoruesit e Intenetit te hyjne (access) nė World Wide Web (WWW). P.sh. si: Netscape, Internet
Explorer, Mosaic, Lynx.

URL (Universal Resource Locator)
Adresa e nje web page, si p.sh. "www.lebesh-mp3".

Link
Njė tekst ose imazh i pėrdorur pėr tė lidhur nje "faqe" tek nje tjeter faqe ose njė tjeter site.

Image
Njė skedar i tipit pikture apo artwork.

Tag
Njė etiketė (tė cilat janė tė ndryshme sipas funksionit qė kanė).
Tag-et janė elementet kryesore tė HTML-sė, pasi ato i tregojnė web browsers si ju doni te duket dokumenti juaj nė Web. Njė tag ėshtė gjithcka qė ndodhet midis simboleve "mė e vogėl" (<) dhe "mė e madhe" (>) si:
<HTML> ėshtė "HTML tag", <BODY> ėshtė "Body tag", etj.
Tag-et janė "case insensitive", pra nuk ka dallim midis shkronjave te vogla apo te medha p.sh.: <H1> ose <h1>

Attribute
Pėrdoren me tag-et pėr tė specifikur karakteristika apo veti te vecanta sipas rasti konkret.
Njė atribut vendosetbrenda shenjės se tag, pas emrit te tag-ut dhe para shenjes "mė e madhe" (>).
Atributeve zakonisht u jepen vlera sipas rasti, p.sh.:
<FONT color="green">. Mbani mend se vlerat e dhena zakonisht vendosen midis "thonjezave ".
Atributet mund te jene "case sensitive" p.sh. kur si atribut eshte emri i nje skedari.
_________________
Per qdo Problem Contakt MSN: Arrow makollzz@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mali.frbb.net
 
Mėsimi i HTML-sė me shembuj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ismail Makolli :: Design & Web Design Programs :: Design & Web Design Programs-
Kėrce tek: